Mandalinalı Kek Tarifi

Mandalinalı Kek Tarifi Malzemeleri   4 Yumurta3,5 Kahve Fincanı Toz Şeker3,5 Fincan Un2 Çorba Kaşığı Kaynar Su1 Çorba Kaşığı Zeytinyağı1 Kabartma Tozu1 VanilyaMandalina Peltesi İçin:10 Mandalina3 Çorba Kaşığı Nişasta5-6 Çorba Kaşığı Toz Şeker   Mandalinalı Kek Tarifi Hazırlanışı   Yumurta, şeker ve vanilyayı köpürene kadar çırpıyoruz. Un, kabartmatozu,zeytinyağı ve suyu…Malzemeler

  4 Yumurta
3,5 Kahve Fincanı Toz Şeker
3,5 Fincan Un
2 Çorba Kaşığı Kaynar Su
1 Çorba Kaşığı Zeytinyağı
1 Kabartma Tozu
1 Vanilya
Mandalina Peltesi İçin:
10 Mandalina
3 Çorba Kaşığı Nişasta
5-6 Çorba Kaşığı Toz Şeker  

Hazırlanışı

:   Yumurta, şeker ve vanilyayı köpürene kadar çırpıyoruz. Un, kabartmatozu,zeytinyağı ve suyu katarak 3-4 dakika daha çırpmaya devam ediyoruz.

Kelepçeli kalıbımız varsa tabanına göre yağlı kağıt keserek yerleştiriyoruz. Kalıbın açıkta kalan yanlarını yağlıyoruz. Kek hamurumuzu kalıbımıza dökerek 170 derece önceden ısıtılmış fırında pişiriyoruz. Piştikten sonra kekimizi biraz soğutup ortadan enlemesine kesiyoruz. Yapışmış olan yağlı kağıdımızı çıkarıyoruz. Kek kalıbımızı yıkayıp hazırlayalım sonraki aşamada bize lazım olacak.

Şimdi peltemizi pişirmeye başlayabiliriz. Mandalinalarımızı sıkıp suyunu bir tencereye alıyoruz. Şekeri ve nişastayı katarak topak kalmamsı için iyice çırpıyoruz. Kısık ateşte Koyulaşana kadar pişiriyoruz. Çok katı olursa 1 kahve fincanı kadar kaynar su ekleyebilirsiniz.

Kek kalıbımzın tabanına temiz bir yağlı kağıt yerleştiriyoruz. Kekimizin alt katını tabana yerleştirip üzerine mandalina sosumuzun yarısını döküyoruz ve spatula ile yayıyoruz arzu ederseniz bu aşamada sosun üzerine muz veya ikiye bölünmüş mandalina dilimleri koyabilirsiniz .

Diğer kek katını üzerine bastırmadan koyup üzerine geri kalan sosu döküyoruz. Yine üzerini süsleyip süslememek size kalmış. Buzdolabında 1-2 saat dinlendiriyoruz.

Servis yapmadan önce bir bıçakla kekimizi kalıbın yanlarından ayırıp sonra kelepçesini açıyoruz. Artık kekimiz servise hazır.  

Bir Cevap Yazın